• obserwacja obecności azotu

Informacje

Dodany: 2019-10-01
Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, albowiem wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest często bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, które warto wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe tiofanat metylowy w rzepaku sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma rzeczywiście gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu mogą powodować nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na nadrzędne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.