W poprzednim wpisie odniosłam się do pojęcia jakim jest trening funkcjonalny. W tym artykule dowiesz się czym jest a czym nie jest wszechobecny dzisiaj trening funkcjonalny.

Zacznijmy od podstaw.

  Trening funkcjonalny to specyficzny, zaplanowany ciąg ćwiczeń, obejmujący ruch we wszystkich płaszczyznach, wymagający przyspieszenia, hamowania, stabilizacji segmentów ciała w trakcie wykonywania tych zintegrowanych ćwiczeń.

Jako instruktor i szkoleniowiec tego rodzaju treningu staram się dbać o technikę ruchu. Ćwicząc w wolnej chwili na sali wysłuchuję sygnałów, informacji zwrotnej jaką daj mi moje ciało. Wszyscy wiemy, że wielopłaszczyznowe ruchy są trudne. Zarówno ich wykonanie ( pamiętajmy, że instruktor pokazując dane ćwiczenie musi go wykonać bardzo poprawnie jeśli nie perfekcyjnie) jak i nauka. Dlatego ćwiczę i zarazem szukam, zgłębiam temat sięgając do różnych źródeł. Jestem świadoma , że praktykując ten ruch muszę odpowiednio rozgrzać ciało, wykazać się dużą mobilnością i sprawnym ciałem. Wszystko po to, aby z rozsądkiem i bezkontuzyjnie zastosować progres ćwiczenia.

W ten oto sposób, szukając i sięgając do różnych źródeł nauczających ogólnie o ruchu zetknęłam się z programem Animal Flow. Stało się to 2 lata temu. Już wtedy, twórca programu Animal Flow – Mike Fitch miał na tyle ściśle określony i zaplanowany grafik szkoleń, że na zorganizowanie pierwszego warsztatu w Polsce musieliśmy poczekać całe dwa lata.

Czy Animal Flow od początku mi zaimponował ? Owszem, tak.

  Szybko zakupiłam płytę dvd. Okazało się, że ruchy zawierające się w Animal Flow nie są żadnym odkryciem. Trening z ciężarem ciała znany jest przecież od bardzo dawna a ruchy zwierzęce stosowane są w wielu dyscyplinach. Dlatego też twórca programu Animal Flow, Mike Fitch, nie twierdzi, że stworzył nowe formy ruchu. Ale na pewno jest twórcą programu Animal Flow. Potwierdził to kurs 1 stopnia zawarty w materiale dvd a przede wszystkimi na warsztacie LEVEL 1, w którym miałam przyjemność uczestniczyć i na którego czekałam z utęsknieniem.

Trening dla każdego z nas.

  ANIMAL FLOW to program oparty na solidnych podstawach naukowych.  Stanowi połączenie ćwiczeń kalistenicznych, zintegrowanych ruchów funkcjonalnych oraz naturalnych pozycji i ruchów zwierzęcych. Dlatego jest to trening nazywany „Postawą czterech filarów” , gdzie nie dwie a cztery kończyny są oparte na ziemi. To sprawia, że większość ćwiczeń Animal Flow odbywa się na zamkniętych łańcuchach kinematycznych. Biomechanika ćwiczeń w tym przypadku prowadzi do lepszej aktywacji motorycznej, sprawiając, iż jest to bardziej wymagająca forma ćwiczeń. Obciążeniem jest wyłącznie ciało trenującego.

To trening dający dużo frajdy, ale wymaga kreatywności i solidnego przygotowania ze strony instruktora. Poszczególne ćwiczenia programu Animal Flow to przykłady różnych ćwiczeń zwiększających naszą mobilność, elastyczność ale też siłę czy wytrzymałość. Wielopłaszczyznowe ruchy skutkują większą świadomością pracy z ciałem. Dzięki temu potrafimy lepiej wykorzystywać ciało do poruszania się w przestrzeni jak i stabilizacji w różnych czynnościach dnia codziennego. Zawodnicy sztuk walki, gimnastycy, jogini – wielu z Was znajdzie elementy swojego treningu w ruchach Animal Flow ale przede wszystkim jest to trening stworzony dla klienta, dla każdego z nas.

Program Animal Flow obejmuje wiele kombinacji ruchów, które zebrane są w 6 komponentów. Każdy z nich ma na celu przynieść określone rezultaty a każdy ruch zawarty w programie pełni określoną rolę. Zrozumienie biomechaniki tych ruchów i łączenie ich ze sobą jest kluczowe do opanowania tzw. Flow. Wszystkie ćwiczenia są dogłębnie analizowane, tak aby krok po kroku nauczyć klientów każdego z komponentów.

Uczestnictwo w dwudniowym warsztacie Animal Flow Level 1 to jeden z wielu kroków, których musiałam się podjąć aby zostać Certyfikowanym Instruktorem Animal Flow. Obecnie jest nas 5 tytułowanych instruktorów, choć nasze grono systematycznie powiększa się niebawem rusza kolejna edycja  Aniaml Flow Level 1 do której wzięcia udziału zachęcam instruktorów z Pomorza.

Natomiast moim nadrzędnym celem było i jest  przede wszystkim zachęcenie wszystkich Państwa do uczestnictwa w treningu Animal Flow.

Wzrastająca popularność zajęć.

  Zajęcia zdobyły popularność na całym świecie i mocno wchodzą na polski rynek fitness. Sieć klubów fitness Tiger Gym wprowadza je już we wrześniu, będąc jednocześnie prekursorem w rozwoju zajęć na Pomorzu.

Zajęcia są wymagające – w trakcie godzinnych ćwiczeń można spalić nawet 600 kcal. Ta cyfra zapewne mocno Państwa kusi ale proszę mi wierzyć, że to nie tylko chodzi o te spalone kalorie. Program Aniaml Flow stworzony przez Mike’a Fitch’a i Global Bodyweight Training to wyjątkowy trening stworzony dla wszystkich. Na każdych zajęciach uczymy się jak wykonać poszczególne pozycje i ruchy, identyfikujemy potrzeby korekcyjne, stosując progres/ regres tak, aby każdy z nas wykonał ćwiczenia poprawnie a każdy trening przynosił wiele radości. Zaznaczę, że muzyka nie pełni tu istotnej roli, jest wyłącznie dodatkiem. To głównie zachęta dla Panów, którzy nie lubią ćwiczyć do narzuconego rytmu i bywają na zajęciach  grupowych rzadziej niż Panie.

Zachęcam do śledzenia naszej strony www.tigergym.pl oraz na moim profilu fb.

Wkrótce więcej informacji.

A tymczasem wakacje prawie na półmetku- korzystajcie z nich!

JK

Nie pozwól aby coś Cię ominęło !
Bądź na bieżąco z wydarzeniami !
Zarezerwuj miejsce na kolejną edycję Metamorfoz ! Kolejna edycja startuje już w 3 MARCA!